Wyznania na terenie Polski

christ-898330_960_720.jpgChrześcijaństwo na Polskę miało ogromny wpływ od zarania dziejów. W przeszłości, na naszych terenach dominowały wyznania pogańskie. Z czasem zostały wypierane przez chrześcijan o tradycji łacińskiej. Przełomowym momentem jest rok 966, kiedy to Mieszko I przyjął Chrzest Polski. Od tego czasu państwo zaczęło należeć do części państw chrześcijańskich Europy Zachodniej. Państwo i chrześcijaństwo są u nas silnie ze sobą związane. Przenikają się, razem współdziałają, ale zachowują pełną niezależność i autonomię.

Chrześcijanie w Polsce W Polsce istnieje tolerancja innych wyznań niż chrześcijaństwo. Zarejestrowane są zatem u nas takie wyznania, jak: buddyzm, hinduizm, islam i inne. Chrześcijaństwo zostało u nas podzielone następująco: - katolicyzm (tutaj istnieje rozłam na Kościół katolicki i starokatolicyzm), - chrześcijaństwo wschodnie, czyli ortodoksyjne (tutaj istnieje podział na prawosławie i chrześcijańskie kościoły orientalne), - wyznania protestanckie i tradycji protestanckiej, - nurt badaczy Pisma Świętego, - pozostałe wyznania chrześcijańskie. Najwięcej wyznań jednak należy do chrześcijaństwa. W 2016 roku było 196 zarejestrowanych wszystkich wyznań na terenie Polski, z czego aż 121 należało do chrześcijaństwa.

W Polsce dopiero w 1989 roku zbadano liczbę chrześcijan. Wcześniejszy ustrój polityczny i wiadome wydarzenia nie pozwoliły na to. Pierwszy pełny wizerunek na temat kościołów i wyznań religijnych obecnych w życiu Polaków pojawił się po przeprowadzeniu Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego przez GUS w 2011 r.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.pastorbonus.pl/index.php?trackback/8

This post's comments feed